KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Tusch 4242036
nr 424 2036
Märtha Bolin-Clason
(1902-1988), Sverige
Tusch, Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, portträtt, 'Toloun', varav kvinnan signerad och daterad 1950. Bägge 43x31
Märtha Bolin-Clason, född 1902, död 1988, svensk målare.
måndag 7 augusti 2006
Märtha Bolin-Clason
Läs mer om Märtha Bolin-Clason